Bezpiecznie z psem -2012 w Słupsku

              W roku 2012 Fundacja “Dogonić świat” przeprowadziła w szkołach podstawowych w Słupsku zajęcia profilaktyczne dla dzieci z klas 0 i 1 “Bezpiecznie z psem”. Projekt był finansowany przez Urząd Miasta w Słupsku. Zajęcia prowadziła Patrycja Nowak-Moszczyńska, psycholog i dogoterapeuta wraz z psem terapeutycznym Sarą, na co dzień pracującym z niepełnosprawnymi dziećmi. Zerówkowicze i pierwszaki poznały elementy mowy ciała psów, nauczyły się bezpiecznego zachowania wobec tych zwierząt i przećwiczyły bezpieczne zachowania w sytuacji kontaktu z agresywnym psem. Na koniec zajęć Sara rozdała dzieciom słodkie niespodzianki ze swojego psiego plecaczka. 
Uśmiech losu rehabilitacja dzieci z powiatu słupskiego - 2012

                 Celem realizacji projektu było zapewnienie dziecim niepełnosprawnym z powaitu słupskiego oddziaływania terapeutyczno -rehabilitacyjnego  mającego na celu poprawę ich funkcjonowania, poprawę patologicznych wzorców postawy oraz  w miarę możliwości, poprawę ich samodzielności. Indywidualna praca z dzieckiem pozwoliła w duzym stopniu zwiększyć efektywność terapii, a zalecany instruktaż dla rodziców ( opiekunów ) miał swą kontynuację w warunkach domowych co utrwalenia i pogłębienia  pracy i jej efektów.                 Proponowane zestawy ćwiczeń z zaleconymi instruktażami, zostały dostosowane indywidualnie do jednostek chorobowych, deficytów i potrzeb kazdego dziecka oraz jego mozliwosci motorycznych oraz umysłowych.

                Poprzez założone wcześniej cele a także ich realizację udało się poprawić komfort życia naszych podopiecznych dzięki: usprawnianiu funkcji motorycznych ( motoryka duza, motoryka mala), poprawa jakości wykonywanych ruchów potrzebnych w zyciu codziennym, uzykanie niezaleznosci w miare mozliwosci, niwelowanie wad postawy, normalizacja napiecia mm., dostarczanie doświadczeń czuciowo-ruchowych i wyzwalanie automatycznych reakcji postawy, poprawa koordynacji ruchowej, wzmocnienei siły mm., zmniejszenie dolegliwości bólowych i przykurczy mm,co wpłyneło na zmnijesznie powstawania deformacji wtórnych ukłądu szkieletowo-mięniowego, kształtowanie więzi społecznych, relaksacja, zabawa swoim ciałem.

             W projekci uczestniczyło 10 osób i jedynym warunkiem uczestnictwa było posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności oraz adres zamieszkania na terenie powiatu słupskiego. W przyszłości planujemy kolejne cykle tego programu.

 
"W zdrowym ciele zdrowy duch" - zajęcia psychoruchowe dla dzieci z gminy Studzienice- 2012

      Zajęcia psychoruchowe prowadzi Krystyna Hnatiuk, oligofrenopedagog, od wielu lat pracująca z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dzięki wykorzystaniu takich metod jak: pedagogika zabawy, ruch rozwijający W.Sherborne, metody Knill ( dotyk i komunikacja, świadomość ciała, kontakt i komunikacja), oraz muzykoterapii dzieci w bardzo atrakcyjny i przyjemny sposób nabywają umiejętności edukacyjne, społeczne a także z zakresu samoobsługi. Metody te pozwalają na rozwijanie przez ruch świadomości własnego ciała, świadomości przestrzeni i działania w niej, oraz dzielenia jej z innymi ludźmi a także nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu. Głównymi celami naszych zajęć są:

- poprawa sprawności fizycznej i umysłowej poprzez zajęcia ruchowe i relaksacyjne,

- kształtowanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji samego siebie, swojego ciała,

- kształtowanie spontaniczności, pewności siebie,

- nawiązywanie kontaktu i współpracy z partnerem i grupą, kształtowanie więzi z rodzicami,

- wyzwalanie poczucia satysfakcji związanej z wysiłkiem fizycznym,

- likwidacja barier transportowych i finansowych w dostępie do usług rekreacyjnych oraz

  rehabilitacyjnych,

-usprawnianie zaburzonych funkcji wzrokowych, słuchowych, pamięci, koncentracji, uwagi

 oraz koordynacji wzrokowo - ruchowej a także skutecznego uczenia się.

   


 
Fundacyjne piątki Sosnowcu - 2012

Skończyły się wakacje i nasza koleżanka Aleksandra Sypniewska, wraz ze swoimi psami rozpoczyna kolejny cykl zajęć z dogoterapii w Sosnowcu.

W ubiegłym roku szkolnym, podczas „ fundacyjnych piątków” dzieci poznały nasze psy Izara i Metkę. Z ich pomocą rozwijały małą i dużą motorykę, zwiększały aktywność ruchową i poznały zasady bezpieczeństwa związane  postępowaniem z psem. Ponadto dzieci poznały zwyczaje psów i ich potrzeby.

 15 czerwca świętowaliśmy Dzień Dogoterapii, dzieci przygotowały specjalny psi tort z mięsa i warzyw. Psy były zachwycone tym prezentem, a dzieci miały wiele radości podczas tworzenia tego specjału.

22 czerwca odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów, każdy mały uczestnik zajęć otrzymał pamiątkowy dyplom ukończenia zajęć dogoterapii.

 

 

Dziękujemy Zespołowi Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu za udostępnianie sali i pomocy dydaktycznych.


 
Pies a bezpieczeństwo - zajęcia edukacyjne dla dzieci z gminy Bytów - 2012

          Rozpoczęliśmy już nową edycję programu z cyklu bezpiecznie z psem. W tym roku jako pierwsze w naszych zajęciach, uczestniczyły  dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Bytowie. Tak jak i w  roku poprzednim, główny nacisk położyliśmy na wyrabianie u dzieci odpowiedniego stosunku do psów. A więc, wspólnie omówiliśmy co lubią a czego nie lubią nasi ulubieńcy ( gdzie i jak głaskać psa, jak do niego podchodzić itp),  zwróciliśmy uwagę  na ich potrzeby oraz obowiązki jakie ma każdy właściciel psa względem swojego pupila.

          Drugim, ważnym modułem tych zajęć było uświadomienie dzieciom , że pod żadnym  pozorem nie można głaskać obcego psa i zawsze należy  pytać o pozwolenie właściciela a także jak zachowywać się w obliczu zagrożenia pogryzieniem przez psa.

Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach a pozycję żółwika  dodatkowo przećwiczą i utrwalą  na lekcjach wychowania fizycznego. W tym roku poza Sonią, w zajęciach uczestniczy Ravell , labrador retriever o bardzo spokojnym usposobieniu.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 4

 

procentWszystkich, którzy zechcieliby przekazać Fundacji "DOGOnić świat" 1% swojego podatku, a tym samym wesprzeć naszą działalność, prosimy o wpisanie w rocznym zeznaniu podatkowym w odpowiedniej rubryce nazwy:

 

Fundacja Rozwoju Lokalnego "Parasol"

cel szczegółowy: "DOGOnić świat"

numer KRS: 0000240766


Z góry wszystkim DZIĘKUJEMY!!!

 

Nr konta Fundacji :

mBank 25114020040000340277618373

 

Współpracujemy z

 


 

 

 lllogo

 

 

 

       

       logo dz